Prawo spadkowe – na czym to wszystko polega?

Prawo spadkowe – na czym to wszystko polega

Spadek określa wszelkie prawa, ale również obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na spadkobierców, najczęściej w drodze dziedziczenia. Warto wiedzieć, co obejmują, a czego nie obejmują, by w sytuacji dziedziczenia być świadomym, z jakich zobowiązań powinieneś się wywiązać oraz czego możesz oczekiwać. Jeśli jesteś zainteresowany tą tematyką, zachęcamy do lektury naszego krótkiego poradnika.

Spadek a spadkobiercy – najważniejsze informacje

Spadek jest otwierany z chwilą śmierci spadkodawcy, z kolei w momencie otwarcia spadkobierca lub spadkobiercy nabywają spadek, czyli innymi słowy wstępują w należące do spadku prawa, jak również obowiązki. Warto pamiętać, że spadkobiercą nie może być osoba, która nie żyje w czasie, kiedy spadek jest otwierany. Wyjątkiem są dzieci poczęte, jednak pod warunkiem, że urodzą się żywe. Oprócz tego spadkobiercą nie może być osoba prawna, która nie istnieje w momencie otwarcia spadku. Spadkobiercy mogą być powołani na dwa sposoby: albo z ustawy (czyli wtedy odbywa się to w drodze dziedziczenia), albo z testamentu (spadkodawca sam określa, kto ma zostać spadkobiercą).

Co obejmuje, a czego nie obejmuje spadek?

Spadek obejmuje wszystkie prawa oraz obowiązki majątkowe zmarłego. Istnieją jednak pewne wyjątki, dla tej reguły i obejmuję prawa oraz obowiązki zmarłego o charakterze niemajątkowym, czyli np. nazwisko lub wizerunek, jak również bezpośrednio związanych z nim, czyli prawo do alimentów. Oprócz tego spadek nie dotyczy niemajątkowych praw rodzinnych, które wynikają z pokrewieństwa lub małżeństwa. Po trzecie do spadku nie wchodzą prawa i obowiązki wynikające z prawa karnego, administracyjnego oraz finansowego. W końcu spadek nie dotyczy praw, które z chwilą śmierci spadkodawcy przechodzą na konkretne osoby, bez względu na to, czy są spadkobiercami i dotyczy to prawa do renty przyznanej ze względu na uszkodzenie ciała, jak również służebności osobistej.

Spadek, jak wspominaliśmy na samym początku, jest to ogół praw i obowiązków. Warto zatem mieć świadomość, że do obowiązków majątkowych mogą również należeć długi spadkowe, których spadkodawca nie zdążył spłacić. Jeśli nie wiesz, jak postąpić w takiej sytuacji, najlepiej szukaj pomocy u prawnika. Nie masz zaufanej kancelarii? Poszukaj informacji w Internecie. Wpisz w wyszukiwarkę frazę z nazwą miejscowości, w której mieszkasz, np. „kancelaria prawna Katowice” i poczytaj opinie innych osób, a dzięki temu na pewno znajdziesz rzetelną pomoc prawną.

Czy można odrzucić spadek?

Spadek można przyjąć, ale również odrzucić. Może to być przyjęcie bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe, czyli przyjęcie proste lub przyjęcie z ograniczeniem odpowiedzialności, czyli przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza. Należy jednak pamiętać, że zarówno przyjęcie, jak i odrzucenie spadku należy zgłosić przed sądem lub notariuszem w terminie sześciu miesięcy od momentu, w którym spadkobierca dowiedział się o spadku. Można to zrobić ustnie lub pisemnie (z podpisem poświadczonym urzędowo). Jeśli jednak spadkobierca tego nie zrobi, po upłynięciu pół roku spadek automatycznie jest na niego przekazany wraz z dobrodziejstwem inwentarza. Warto mieć na uwadze fakt, że oświadczenia o przyjęciu, czy tez odrzuceniu nie można odwołać. W przypadku, gdy spadkobierca odrzuci spadek, jest on automatycznie wyłączony z dziedziczenia.

 

About the Author

Maria Nowicka
Cześć! Z tej strony Maria, autorka tego bloga. Jestem księgową z wieloletnim stażem, prowadzę własne biuro rachunkowe. Moją pasją jest biznes oraz inwestycje - próbuję swoich sił w grze na Forexie oraz Giełdzie Papierów Wartościowych. Poza tym jestem matką dwojga dzieci oraz zapaloną narciarką biegową.